Góry czy morze: gdzie pojechać na wakacje z dzieckiem?

Wakacje z dzieckiem

Każdego roku, mniej-więcej w okresie wiosennym, większość z nas staje przed wyborem miejsca na wakacje. Decyzja ta jest trudniejsza, gdy jesteśmy rodzicami. Z jednej strony pragniemy zadowolić najmłodszych członków rodziny, z drugiej jednak sami chcielibyśmy wypocząć. Na co zatem postawić: morze czy góry? Zależy to od wielu czynników, w tym od wieku dziecka i naszych indywidualnych preferencji. Spróbujmy podjąć tę decyzję w oparciu o analizę zalet oraz wad obu rozwiązań.

Wiek niemowlęcy

Kiedy w domu pojawia się pierwsze dziecko, świat rodziców zostaje wywrócony do góry nogami. Przewartościowujemy swoje priorytety w absolutnie każdej dziedzinie życia. Wizja pierwszych rodzinnych wakacji jest kusząca i przerażająca jednocześnie. Niektóre pary, z obawy przed tym, że nie poradzą sobie w nowej sytuacji, w ogóle rezygnują z wyjazdów z niemowlętami. Wakacje z tak małymi dziećmi są jednak możliwe, zarówno w górach, jak i nad morzem. Obie opcje wymagają od nas odpowiednich przygotowań. W górach obowiązkowa będzie chusta lub nosidełko, do większości miejsc nie dotrzemy bowiem z wózkiem. Na plaży będziemy natomiast musieli osłonić pociechę od silnego wiatru i słońca.

Gdy maluch zaczyna dorastać

Kiedy nasz potomek zaczyna już chodzić na własnych nogach, wyjazdy wakacyjne stają się intensywniejsze. Musimy być cały czas czujni i po żadnym pozorem nie możemy spuszczać dziecka z oka. Kilkuletnie maluchy mają niespożyte pokłady energii i głowy pełne pomysłów. Prawdopodobnie będą się doskonale bawiły, bez względu na to, dokąd pojedziemy. Jeżeli zdecydujemy się spędzić wakacje w górach – pamiętajmy, że górskie wędrówki mogą zmęczyć nawet najbardziej zaprawionego w bojach przedszkolaka. Wybierajmy więc te najkrótsze szlaki i bądźmy przygotowani na ewentualne noszenie dziecka. Na plaży pociecha prawdopodobnie godzinami będzie bawić się natomiast w piasku. Jeżeli jesteśmy więc entuzjastami spokojnych urlopów bez natłoku wrażeń – wybierzmy się nad morze.

Pierwsze prawdziwe wakacje

Najbardziej emocjonującymi wakacjami w życiu młodego człowieka są te, przypadające po pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dziecko czuje wówczas, że należy mu się doza odpoczynku i relaksu. Jako że staje się już coraz bardziej świadome otaczającego je świata, będzie wymarzonym kompanem górskich wędrówek. Pamiętajmy jednak o dobrych butach trekkingowych dla całej rodziny. Zacznijmy od łatwiejszych szlaków, stopniowo wydłużając trasy. Jeżeli zamiast gór wybierzemy morze, zaplanujmy dla syna lub córki ogrom atrakcji. Możemy wspólnie wybrać się na poszukiwanie bursztynu lub odwiedzić pobliski park wodny.

Wycieczki krajoznawcze

Im dziecko staje się starsze, tym więcej zapamiętuje. Uczeń szkoły podstawowej w tym wieku kolekcjonuje już wspomnienia na całe życie. Coraz więcej rozumie, ma też swoje zainteresowania. Wakacje można wykorzystać do pokazania mu ciekawych miejsc w kraju i za granicą. Takie dziecko prawdopodobnie szybko znudzi się zabawą na plaży i będzie żądne nowych przygód. W takim przypadku pomyślmy nad całodniowymi wycieczkami w ciekawe miejsca, by pociecha zobaczyła pomniki kultury i przyrody. Podczas wakacji w górach doskonałą atrakcją będzie rozpalenie ogniska lub nocleg pod namiotem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *