Jak przygotować się na pierwszy lot samolotem z dzieckiem?

Pierwsza podróż dziecka samolotem

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to niezwykle ekscytujące przeżycie zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy. Jednocześnie jest to nie lada wyzwanie, które może dostarczyć sporo stresów oraz generować liczne wątpliwości. Aby taki lot przebieg bez kłopotów i w przyjemnej atmosferze, warto się do niego odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać, szykując się na pierwszą wyprawę samolotem ze swoim dzieckiem?

Spakujmy niezbędny bagaż

Wybierając się w podróż samolotem z naszą pociechą, powinnyśmy poświęcić sporo uwagi pakowaniu walizki. W wielu liniach lotniczych dziecku przysługuje osobny bagaż, jednak warto zastanowić się nad zasadnością zabierania kilku mniejszych toreb. Mogą one być kłopotliwe w chwili, gdy musimy jednocześnie opiekować się naszą pociechą. Jeżeli wybieramy się do miejsca, w którym możemy zakupić niezbędne rzeczy, warto do minimum ograniczyć ilość kosmetyków czy pieluch w bagażu. Są jednak przedmioty, które powinny się w nim obowiązkowo znaleźć. Przede wszystkim będą to dokumenty osobiste i podróżne, a także stosowane leki. Jeśli lecimy z małym dzieckiem, zabierzmy optymalny zapas pampersów, mokrych chusteczek i mleka, które wystarczą na całą podróż. Oprócz nich spakujmy niezbędne ubrania i zabawki, które zapewnią rozrywkę w czasie lotu.

Korzystajmy z przywilejów dla rodzin z dziećmi

Rodzice podróżujący z małymi dziećmi mogą liczyć na różne przywileje, które usprawnią ich podróż. Pamiętajmy, by przybyć na lotnisko odpowiednio wcześnie – dzięki temu bez nerwów i pośpiechu zdążymy odprawić się i dotrzeć do bramki, przez którą wejdziemy na pokład samolotu. Na wielu lotniskach dostępne są specjalne przejścia dla rodzin z dziećmi, które eliminują konieczność oczekiwania w kolejce z pozostałymi pasażerami. Zazwyczaj bez problemu i dodatkowej opłaty zabierzemy do samolotu składany wózek, a niekiedy nawet fotelik samochodowy. Ponadto możemy także wziąć większą ilość płynów – takich jak gotowe mleko dla dziecka, oraz skorzystać z pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu. Warto również starannie wybrać miejsce, w którym usiądziemy; powinno ono znajdować się blisko toalety oraz przy przejściu. Obecnie większość linii lotniczych umożliwia wcześniejszą rezerwację wybranego miejsca w samolocie; nierzadko także na lotnisku w czasie odprawy możemy poprosić o konkretne siedzenia w kabinie.

Przygotujmy atrakcje dla dziecka na czas lotu

Aby podróż przebiegła komfortowo, powinnyśmy zawczasu przygotować odpowiednie zabawki i atrakcje, które są dopasowane do wieku i upodobań dziecka, a zarazem nie będą przeszkadzać reszcie pasażerów. W samolocie możemy zająć naszą pociechę cichymi, interaktywnymi przedmiotami lub czytaniem ulubionej książeczki. Starsze dzieci chętnie pokolorują obrazki, rozwiążą quizy czy obejrzą bajkę na tablecie. Można także zachęcić je do obserwowania widoku za oknem i zilustrowania ich pierwszej podniebnej podróży na kartce papieru.

Odpowiednie przygotowanie do pierwszego lotu z dzieckiem połączone z zachowaniem spokoju i zdrowego rozsądku to najlepsza metoda, by podróż przebiegła komfortowo dla rodziców, malucha i reszty pasażerów. Wystarczy bowiem starannie spakować się i zadbać o atrakcje dla naszej pociechy, by podniebna wyprawa stała się niezapomnianym przeżyciem i miłym wspomnieniem tak dla nas, jak i samego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *