Barwniki do odzieży, czyli jak odnowić stare ubrania

barwnik_do_ubran

Temat ekologii jest bardzo aktualny – coraz więcej z nas przejmuje się losem naszej planety, walcząc drobnymi krokami o to, żeby żyło się nam wszystkim lepiej. Segregujemy śmieci, oszczędzamy energię elektryczną i wodę. W walce o środowisko powinniśmy także unikać nadmiernego kupowania odzieży, a stawiać na to, żeby jak najdłużej wykorzystywać to, co mamy w szafie. W jaki sposób możemy łatwo odnowić stare ubrania, przy pomocy barwnika?

Stare nie znaczy do wyrzucenia

Warto pamiętać o tym, że to, że coś jest stare, nie zawsze znaczy, że jest niemodne i nadaje się już do użytku. Niekiedy jednak ubrania po prostu przestają się nam podobać, warto jednak powalczyć o podarowanie odzieży „drugiego życia”, a finał może zaskoczyć nas samych. Niekiedy przy małym nakładzie pracy możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty, a moda lubi zataczać kręgi i to, co było modne jeszcze nie dawno,  ponownie zaczyna królować na wybiegach, niekiedy po naprawdę krótkim czasie.

Mało intensywny kolor

Najczęstszą przyczyną tego, że decydujemy się na wyrzucenie ubrania, jest to, że jego kolor sprał się od wielokrotnych prań, spłowiał od przebywania na słońcu, czy przez inne zdarzenia losowe się odbarwił. Co ważne, ta zasada nie tyczy się jedynie ubrań, a także różnych innych tekstyliów, jak np. obrusy, poszewki. Jeżeli tkanina nie ma uszkodzeń mechanicznych – dziur itp., możemy spróbować ją uratować poprzez użycie barwników do odzieży.

Sprawdź, co masz!

Kiedy chcemy ufarbować tekstylia, kluczowe jest to, żeby określić, z czego dany produkt jest wykonany. Wełna, poliester, czy bawełna – każda z tych tkanin wymaga innego środka do farbowania oraz innego postępowania. Kiedy już znajdziemy na metce odpowiedź, jaki skład ma dany produkt, wtedy dopiero zaczynamy szukać barwnika odpowiedniego do włókien, które posiadamy.

Jak farbować ubrania?

Bardzo ważne jest przygotowanie odzieży do barwienia. Do tego celu potrzebujemy miskę, farbę, czy płukankę, należy jednak pamiętać, że rzecz, którą chcemy ufarbować, koniecznie wcześniej należy wyprać. Niezbędne jest także odprucie guzików, zamka, czy innych w szczególności metalowych aplikacji, jeżeli są. Bardzo ważne jest też by miska, którą wybierzemy do farbowania była czysta  – nie może być na niej śladów rdzy, czy innych zacieków. Każde zabrudzenie w naczyniu może zniszczyć naszą pracę. Na początek najłatwiej jest farbować przy pomocy farby, którą rozcieńcza się w wodzie. Do dyspozycji mamy jeszcze farby w sprayu, czy możliwość przeprowadzenia farbowania w pralce, jednak na pierwszy raz najlepiej wybrać metodę klasyczną.

Pierwszym krokiem w farbowaniu jest wykonanie roztworu ciepłej wody i farby. Tutaj, kiedy chcemy uzyskać ciemniejszy i bardziej intensywny kolor dokładamy większą ilość barwnika. Następnie zamaczamy w roztworze tkaninę, na czas określony przez producenta preparatu. Warto od czasu do czasu przemieszać ubranie by rozłożone było równomiernie. Po skończonym procesie wyjmujemy odzież i płuczemy w roztworze wody  i octu dla utrwalenia barwnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *