Czym kierować się przy zakupie okien do domu?

wybor_okna

Stolarka okienna, jak i drzwiowa uznawana jest za stałe elementy wyposażenia domu, czy mieszkania. Zakupu okien dokonujemy raz na wiele lat, dlatego warto dowiedzieć się, na które ich cechy warto zwrócić uwagę,  okna bowiem nie tylko dopełniają efekt wizualnego odbioru domu, pełnią także wiele dodatkowych, niezwykle ważnych funkcji. Czym powinniśmy kierować się podczas zakupu okien do domu?

Po pierwsze: ekonomia!

Przez okna i drzwi ucieka sporo ciepła, które podczas jesieni i zimy próbujemy dostarczać do wnętrza naszego domu, by utrzymać odpowiednią dla nas temperaturę wnętrz. To, ile ciepła utracimy, zależne jest od rodzaju dachu, izolacji budynku oraz jakości okien i drzwi. Jeżeli więc chcemy stworzyć dom, w którym ubytki energetyczne są najmniejsze, nie warto oszczędzać na oknach, ponieważ w dłuższym okresie czasu może okazać się, że na tym stracimy kilkukrotnie, płacąc latami wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego pierwszym, czym powinniśmy się zainteresować podczas zakupu okien, powinien być czynnik przenikalności ciepła. Tutaj im niższy parametr, tym lepiej.

Po drugie: hałas

Z pozoru różnice w poziomie natężenia hałasu przy zamkniętych oknach wydają się nieznaczne, jednak pod tym względem wszystko jest uzależnione od tego gdzie mieszkamy. Kiedy w naszym sąsiedztwie znajduje się dworzec kolejowy, mieszkamy w ścisłym centrum, czy przy firmie przemysłowej, albo chociaż przy ruchliwej drodze, stłumienie odgłosów z zewnątrz może się okazać niezwykle ważne dla komfortu mieszkania. W takiej sytuacji warto zdecydować się na okna dwuszybowe, na które składać się będą grubsze szyby – takie, które mają minimum 4 mm.

Po trzecie: wygląd ma znaczenie!

Okna będą tworzyły część bryły domu. Muszą więc pasować wizualnie do reszty. Tutaj ton nadaje styl całego budynku, ponieważ powinno się tu wykazywać konsekwencją. Okna muszą dobrze komponować się z wyglądem domu – inne mogą być użyte podczas budowy domu w stylu góralskim, najczęściej wtedy też stawia się na drewniane, naturalne ramy okienne, a całkiem inne w domach nowoczesnych. Tutaj najczęściej używa się obecnie na aluminium. Co więcej, należy pamiętać, że okna i drzwi, jak i bramy garażowe, a nawet rolety antywłamaniowe powinny wizualnie tworzyć jedną całość, dlatego nawet jeżeli nie decydujemy się na wymianę stolarki całościowo, warto spojrzeć na tę inwestycję przyszłościowo, tak, by każdy element do siebie pasował.

Po czwarte: każdy dom potrzebuje innego rozwiązania

W domach, gdzie przeszklenia mają dużą powierzchnię, czy pojawiają się okna narożne, warto postawić na niezwykle trwałe aluminium. Okna z PCV są jednymi z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, cechują się relatywnie niską ceną, przy dobrych parametrach cieplnych i akustycznych. Przy wyborze okien drewnianych warto zwrócić uwagę na surowiec, z którego je wyprodukowano – najlepiej wybierać drewno najbardziej odporne na odkształcenia pod wpływem wilgoci.

Każdy dom jest inny, ważne jest więc indywidualne podejście do danego projektu. Doskonale wiedzą o tym producenci okien, dlatego w ich ofercie możemy znaleźć coś idealnie dopasowanego do naszych potrzeb. Podczas wyboru okien warto także kierować się czynnikiem praktycznym- sposobem otwierania drzwi tarasowych, czy możliwością uchylenia okien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *