Dachy zielone – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

dach_zielony

Zielone dachy to pełne zalet pokrycia budynków, stworzone z mchu, trawy, krzewów, a nawet drzew. Stosowane początkowo na obiektach wielkogabarytowych, w ostatnich latach są także chętnie wykorzystywane w trakcie budowy domów jednorodzinnych. Dlaczego warto zdecydować się na zielony dach?

Zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej

Połowa obszaru zielonego dachu jest uznawana za powierzchnię biologicznie czynną. Dzięki temu jest on często wybierany przez właścicieli małych działek, którzy poszukują sposobów umożliwiających im budowę większego domu. Prócz tej zalety, zielony dach może stać się dodatkową przestrzenią do wypoczynku na świeżym powietrzu, której niekiedy nie zapewniłaby nam posesja o niewielkim areale.

Poprawa gospodarki wodnej

Dachy zielone to naturalny sposób na poprawę gospodarki wodnej. W ich warstwie wegetacyjnej i drenażowej możliwe jest gromadzenie wody opadowej. Pewna jej część zostaje odparowana z powrotem do atmosfery; resztę natomiast możemy wykorzystać między innymi do podlewania nasadzeń rosnących w ogrodzie. Dzięki temu ograniczymy nasze rachunki za wodę pobieraną z sieci niezbędną do pielęgnacji ogródka, a jednocześnie odciążymy nieco system kanalizacyjny, często przepełniony w trakcie intensywnych opadów.

Naturalna termoizolacja budynku

Zielone dachy są z powodzeniem wykorzystywane jako naturalna termoizolacja budynku. Podczas upałów ich powierzchnia nie nagrzewa się zanadto, ograniczając lub wręcz eliminując konieczność korzystania z klimatyzacji. Zimą natomiast zielony dach chroni przed ucieczką ciepła z obiektu, zmniejszając jego wychłodzenie. W konsekwencji możliwe jest zmniejszenie kosztów opału oraz rachunków za energię elektryczną – niezbędną do obsługi systemu chłodzącego.

Lepsze samopoczucie mieszkańców

Dach zielony ma pozytywny wpływ na nastrój i zdrowie osób korzystających z budynku. Poprawia mikroklimat otoczenia, dostarczając tlenu oraz oczyszczając powietrze ze szkodliwych związków. Tłumi dochodzące z zewnątrz hałasy, zwiększając komfort korzystania z wnętrza. Ma niebagatelne znaczenie dla ogólnej estetyki posesji, a nierzadko może również służyć jako miejsce rekreacji, optymalizując funkcjonalność całej nieruchomości.

Trwałość pokrycia dachowego

Zielone dachy są wyjątkowo odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dzięki odpowiednio dobranej roślinności, dobrze znoszą silne mrozy bądź upały, intensywne opady deszczu, zalegający śnieg, wichury, a nawet grad. Ich wysoka trwałość i brak wrażliwości na uszkodzenia mechaniczne pozwalają znacznie ograniczyć wydatki, przeznaczane na remont bądź wymianę pokrycia. Zadbany zielony dach może służyć nam przez wiele lat, ciesząc swoją doskonałą estetyką i praktycznym charakterem.

Zielone dachy to nietuzinkowy i funkcjonalny pomysł na wykonanie pokrycia budynku. Łączą w sobie liczne zalety, które z roku na rok przysparzają im popularności. Są niekłopotliwe w obsłudze i wyjątkowo trwałe, a dodatkowo pozwalają obniżyć koszty eksploatacji budynku. Dzięki temu są chętnie wybierane przez osoby poszukujące ekologicznych, użytecznych i atrakcyjnych wizualnie metod wykończenia swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *