Chusta do noszenia dziecka – jakie są jej wady i zalety?

Chusta do noszenia dziecka- wady i zalety

Chusta do noszenia dziecka to wygodna alternatywa dla tradycyjnego wózka lub obciążającego nasz kręgosłup trzymania na rękach. Umożliwia zbudowanie silnej więzi z maluchem, pozwalając na bezproblemowe dotarcie do miejsc często niedostępnych dla gondoli i spacerówek. Aby móc w pełni korzystać z zalet tego rozwiązania, należy zadbać o wybór produktu dobrej jakości, o odpowiednim rozmiarze i splocie tkaniny. Jakie będą plusy i minusy noszenia dziecka w chuście?

Zalety noszenia dziecka w chuście

Podstawową zaletą korzystania z chusty jest możliwość wytworzenia niezwykle silnej więzi z dzieckiem. Noworodki od pierwszych chwil życia potrzebują dużej ilości ciepła i bliskości rodzica, który zapewni im wysokie poczucie bezpieczeństwa oraz obniży poziom stresu. Regularne noszenie w chuście skutecznie doskonali zmysł równowagi u niemowląt oraz wpływa na wykształcenie odpowiednich bodźców w czasie ruchu. Niebagatelne znaczenie ma prawidłowe ułożenie dziecka w chuście. Wybrane wiązania zapewnią mu pozycję zbliżoną do tej w łonie matki, pozytywnie przekładając się na jego właściwy rozwój. Warto wspomnieć także o dobroczynnym wpływie na zdrowie noszącego rodzica. Odpowiednio ułożona chusta umożliwia odciążenie kręgosłupa oraz sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy. Trzymając dziecko w chuście mamy również wolne ręce, mogąc bez trudu wykonywać codzienne obowiązki, jednocześnie nie tracąc bliskiego kontaktu z maleństwem. Ponadto umożliwia ona wygodne dotarcie do miejsc niedostępnych dla wózka. Szlaki turystyczne, wąskie alejki sklepów czy przejazd zatłoczonym autobusem są znacznie bardziej przystępne dla rodzica z dzieckiem w chuście, aniżeli z trudnym w manewrowaniu i zajmującym dużo miejsca wózkiem.

Wady korzystania z chusty do noszenia

Choć chusta do noszenia to rozwiązanie, które posiada wielu zwolenników, warto wspomnieć także o jego pewnych wadach. Rodzice dopiero rozpoczynający swoją przygodę z chustonoszeniem muszą poświęcić nieco czasu, by nauczyć się prawidłowego wiązania materiału. Jest to ważne zarówno ze względu na zdrowie ich kręgosłupa, jak i wygodę oraz odpowiednią pozycję dziecka. Niektóre maluchy mogą negatywnie reagować na próby włożenia ich do chusty, która zazwyczaj nieco krępuje ich ruchy. Dodatkowo w przypadku pozycji przodem do rodzica ogranicza ona widoczność świata zewnętrznego, utrudniając ciekawskiemu dziecku jego obserwowanie. Należy mieć na uwadze, że im cięższy będzie maluch, tym trudniej będzie nam wytrzymać jego noszenie bez uczucia dyskomfortu czy bólu pleców. Z tego względu metoda ta będzie odpowiednia jedynie dla noworodków i niemowląt do 6 lub 9 miesiąca życia, zależnie od ich wagi. Warto wspomnieć o fakcie, że chusta – w przeciwieństwie do wózka – nie chroni przed wpływem czynników atmosferycznych, stąd może być nieco kłopotliwa w użytkowaniu w upalne, deszczowe, śnieżne i wietrzne dni. Aby chusta do noszenia przynosiła obopólne korzyści, powinna być także wykonana z wysokiej jakości materiału o odpowiednim splocie. Takie produkty są zazwyczaj dość drogie, a ich cena może sięgać nawet kilkuset złotych.

Chusta do noszenia to rozwiązanie, które posiada chyba tyle samo zalet, ile wad. Odpowiednio użytkowana, niesie liczne korzyści zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Jednocześnie w niektórych sytuacjach może być nieco kłopotliwa, a jej wysoka cena nierzadko odstrasza rodziców zainteresowanych rozpoczęciem chustonoszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *