Starannie przygotowana aranżacja mieszkania w stylu eklektycznym zachwyca swoim wyjątkowym klimatem i niepowtarzalnym wyglądem. Jednocześnie urządzenie wnętrza zgodne z zasadami tego nurtu wymaga zachowania dużej porcji rozwagi i kreatywności. Łatwo bowiem popełnić błędy i wprowadzić do mieszkania wrażenie chaosu, psując cały planowany efekt. Jakich reguł powinniśmy przestrzegać, przygotowując salon lub sypialnię w eklektycznym stylu?
Spójna oprawa – klucz do sukcesu
Styl eklektyczny łączy w sobie wiele różnorodnych elementów i dodatków. Najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach, w których nie przytłacza i generuje wrażenia bałaganu. Aby uniknąć nadmiaru niepotrzebnych detali, powinniśmy zadbać o spójne, stonowane tło, które nieco złagodzi pozostałe zastosowane fragmenty aranżacji. Zdecydujmy się na jednolitą drewnianą podłogę w całym mieszkaniu, cechującą się identyczną kolorystyką i fakturą, którą połączymy ze spokojnymi płytkami w łazience i kuchni. Malując ściany, wybierzmy raczej neutralną i niezbyt intensywną kolorystykę, pamiętając o dopasowaniu barw w poszczególnych pomieszczeniach i łagodnym przejściu pomiędzy nimi.
Minimalna ilość styli, czyli przestrzeń bez chaosu
Choć nurt eklektyczny pozwala na łączenie wielu styli w jednym wnętrzu, postawmy raczej na dwie kompozycje – główną oraz uzupełniającą. Jako bazę możemy wykorzystać styl klasyczny – o jasnych ścianach i drewnianych podłogach, minimalistyczny – cechujący się neutralnym wykończeniem lub industrialny, wykorzystujący surową cegłę, beton, szkło i metal. W takich wnętrach z powodzeniem zastosujemy niezwykle dekoracyjne nurty towarzyszące. Bogaty w złocenia i rzeźbienia styl ludwikowski lub modna, naturalna aranżacja prowansalska dodadzą mieszkaniu odpowiedniego klimatu, uprzyjemniając nam wypoczynek oraz zachwycając odwiedzających nas gości.
Znacząca rola dodatków
Dodatki to niezwykle ważne akcenty każdego wnętrza w eklektycznym stylu. Łączą one główne, obecne w mieszkaniu elementy, dodając im spójności oraz będąc świadectwem indywidualnego gustu właścicieli. Mogą one zarówno komponować się z pozostałymi fragmentami wyposażenia, jak i stanowić dla nich ciekawy kontrast. W domu obfitującym w ciężkie, bogato zdobione antyki zastosujmy ozdoby z lekkiego szkła lub nowoczesne grafiki. W minimalistycznym salonie połóżmy dywan z wzorem nawiązującym do stylistyki mebli z wybranego, uzupełniającego nurtu. W industrialnym pokoju umieśćmy natomiast przytulne poduszki i koc, które dodadzą mu przyjaznego i komfortowego charakteru.
Styl eklektyczny to idealna propozycja dla osób, które chcą odmienić wygląd swojego mieszkania, zarazem nie rozstając się z ulubionymi meblami bądź dodatkami. Odpowiednie połączenie starego z nowym i elementów typowych dla różnych nurtów pozwoli na stworzenie spektakularnego efektu, będącego świadectwem kreatywności i dobrego gustu domowników. Pamiętajmy jednak o zachowaniu pewnego umiaru oraz starannym doborze ozdób – tylko wtedy wnętrze będzie fascynować swym wyglądem, nie sprawiając chaotycznego wrażenia.